Jump to content


Photo
- - - - -

Какво е това PG и VG?


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 4.02.10 г. в 06:53

Можете да стрещнете на много места, където се пише за електронни цигари, съкращенията PG и VG. Първото се отнася за Propylene Glycol, второто за Vegetable Glycerine. И двете се ползват за база за течности за електронни цигари. И двете се ползват в хранителната индустрия и нямат вредни за човека странични ефекти, освен ако не става дума за големи погълнати количества, което не е случая при е-цигарите. По-пълна информация за двете можете да прочетете по дадените линкове към Wikipedia.

Edited by Valeri, На 4.02.10 г. в 07:22.

този потребител вече не участва на този форум

#2 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 6.02.10 г. в 14:10

Аз бих допълнил няколко неща имащи отношение към използването на двете вещества в разтвори за е-цигари. Първо, глицеринът е доста по-сладък на вкус от пропилен гликола. Това е така поради наличието на три хидроксилни групи в молекулата му. Това прави течностите на глицеринова основа леко сладникави при пушене, особено в по-големите цигари. Второ, глицеринът е по-гъст (по-вискозен) от ПГ, което прави добавянето на течности в пълнителите малко по-трудно, но и затруднява протичането. Също така, при еднакви други условия, от пълнители заредени с глицеринови течности се дърпа малко по-трудно пак заради вискозитета. Глицеринът образува и по-обилна пара, но според някои потребители дава по-малко "удар" в гърлото при равни количества никотин.

Edited by NiOOH, На 6.02.10 г. в 17:51.


#3 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 6.02.10 г. в 19:57

Това е причината VG-базираните течности да са много малко. VG "краде" вкуса и добавя сладко, като освен това причинява и неприятна сухота в гърлото, по мой личен опит. Аз лично добавях до 50% VG в моите течности, но съвсем скоро след това го свалих на 20%, а сега вече не добавям нищо. Ако някой реши да разрежда някаква течност, най-добрия вариант е със същата течност без никотин. Само така се запазва вкуса и се намалява никотиновото съдържание.
този потребител вече не участва на този форум

#4 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 6.02.10 г. в 20:34

Така е. Предимствата на глицерина са по-гъстата пара, която повечето хора препочитат и това, че се намира лесно от всяка аптека.

Edited by NiOOH, На 6.02.10 г. в 20:35.


#5 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 6.03.10 г. в 12:58

Някой да е забелязал че PG течността създава сухота в устата а,при VG течността няма таково усещане ?

Edited by amji, На 6.03.10 г. в 13:00.


#6 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 6.03.10 г. в 13:26

Някой да е забелязал че PG течността създава сухота в устата а,при VG течността няма таково усещане ?


Хм, общото мнение (и моето) е, точно обратното.

#7 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 6.03.10 г. в 13:40

Точно така, грешката е моя исках да кажа обратното!

#8 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 7.03.10 г. в 14:32

Хм, общото мнение (и моето) е, точно обратното.

Съгласен, аз от глицерина имам сухота, от чистите PG нямам никакви подобни усещания. Поради което и спирам да мешам, така или иначе глицерина само ми разваля вкуса, пък количеството пара не си струва сухотата.

#9 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 10.03.10 г. в 03:04

Тъй като не смятам да ползвам повече VG за течностите, купих си Propylene Glycol 99.5% USP Grade. Хубаво, ама по описание тази течност трябва да е без цвят, без мирис и без вкус. Първите две са на лице, но на вкус е някак сладко-горчива. Извинявам се за въпроса, но какъв вкус има вашия PG? Знам, че някои вече имат PG, че ако се жертват да помогнат, ще съм благодарен.

:skull:

Update: Хм, пробвах я на "пушене". Така наистина няма никакъв вкус. Някой да ми праща съобщения през 10min, аз ще отговарям веднага. Ако не върна отговор до 1min, да звъни на 911, 112 или каквото има друго там... :D

Edited by Valeri, На 10.03.10 г. в 03:21.

този потребител вече не участва на този форум

#10 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 11.03.10 г. в 18:07

Звъня на 112 и казвам "Един познат в Канада се отрови с фалшив Пропилен гликол". :rofl:

Иначе чист PG не съм пробвал, orelia има, да каже тя какво е на вкус...

Edited by geniusloci, На 11.03.10 г. в 18:08.


#11 orelia

orelia

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 7 posts

Posted На 11.03.10 г. в 21:26

Моето е от Англия, 99.92%, ако не се лъжа...
Не съм пробвала да го пуша чисто, но по молба на Valeri го опитах на вкус - сладко-горчиво е...
Колкото до това, променя ли се след време вкусът на джуса, не мога да отговоря категорично.
В комбинация и след престояване с някакво странно Боро ефектът беше ужасен!
Сега си капвам по малко PG - екстемпоре - да понамаля темпото, ако съм прекалила за пореден път с никотина....
Ами - това е скромното ми мнение, приятели!
Спокойна нощ от мен!... :)

Edited by geniusloci, На 12.03.10 г. в 07:55.


#12 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 12.03.10 г. в 01:06

Що лъжат тогава, че PG било течност без вкус? Има си много отчетлив сладко-горчив вкус. Аз в началото си мислех, че има някаква грешка в този PG, който купих. А то се оказва, че същата грешка я има и при orelia. geniusloci, кажи на 112, че вече са 2-ма... :lol:

Edited by Valeri, На 12.03.10 г. в 01:10.

този потребител вече не участва на този форум

#13 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 12.03.10 г. в 07:56

Само да събудя операторката :hi:

#14 XaMaB

XaMaB

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 10 posts

Posted На 13.03.10 г. в 23:18

Усещате вкус, понеже отдавна сте спрели аналоговите цигари. Ако го пробвате докато още сте на аналогови, може би наистина не се усеща вкус :)

#15 adel

adel

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 210 posts

Posted На 14.03.10 г. в 00:44

Усещате вкус, понеже отдавна сте спрели аналоговите цигари. Ако го пробвате докато още сте на аналогови, може би наистина не се усеща вкус :)


Е то въпроса не е дали се усеща и що , ами има ли няма ли вкус ПГ-ла:)

Edited by adel, На 14.03.10 г. в 00:45.


#16 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 14.03.10 г. в 10:45

Когато го опиташ като течност, има сладко-горчив вкус. Когато го изпаряваш през цигарата, няма никакъв вкус. Глицеринът като течност има също сладък вкус, но се предава и когато го изпаряваш. Получава се усещане като на нещо между карамел и ванилия, не мога да го опиша точно. Затова и VG разваля вкуса на течностите, докато PG - не. При разреждане с PG само намалява вкуса, защото всъщност намаляваш и концентрацията на есенцията.

Edited by Valeri, На 14.03.10 г. в 10:47.

този потребител вече не участва на този форум

#17 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 14.03.10 г. в 21:33

От глицерина вкус не съм усещал, по-скоро "сладнене". Но има свойството да ми разводнява вкусовете заради това сладнене...

#18 penio

penio

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 6 posts

Posted На 15.05.11 г. в 23:02

А, на какво се дължи странното "лютене" при първите няколко дръпки. Не е точно люто, но е неприятно боцкащо усещане по езика и небцето. При някои течности е по-силно изразено, при други (по-ароматни) по-слабо. След няколко минути сякаш привиквам към това и не го усещам. И при вас ли е така и това на ПГ или ВГ се дължи?

#19 Ogi

Ogi

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 24 posts

Posted На 16.05.11 г. в 05:39

Както го описваш по-скоро лапаш течност. Плюй и бързо изплаквай с топла вода.

#20 Боби 61

Боби 61

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 150 posts

Posted На 17.05.11 г. в 11:35

...или е по-скоро сух нагревател !

Не знам каква цигара ползваш, но изчаквай 4-5мин. след като заредиш пълнителя или преди да го поставиш капни 2-3 капки на моста в нагревателя.